Jeśli dziecko jest przygotowane przez rodziców do wizyty i spokojne, kolejne etapy badania przebiegają bezstresowo i większość dzieci traktuje je jako zabawę. Dlatego w trosce o naszych najmniejszych pacjentów prosimy o zapoznanie się z planem wizyty okulistycznej.
Po pierwsze na badanie okulistyczne przychodzimy ze zdrowym dzieckiem. Infekcja górnych dróg oddechowych np. katar w większości przypadków przebiega z zapaleniem spojówek. dziecko jest wtedy rozdrażnione, nie chce współpracować, musimy je krępować do badania, krople bardzo szczypią. Badanie odbiera jako traumę. Prosimy zgłosić nam wcześniej, że dziecko jest chore. Zmienimy Państwu termin na możliwie najszybszy.
Pierwsze etapy badania wykonuje ortoptystka mgr. Żaneta Żołądz. Ortoptystka to osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym min. zeza czy niedowidzenia. Ortoptystka to też prawa ręka okulisty asystująca przy wielu badaniach okulistycznych nie tylko z zakresu okulistyki dziecięcej ( zaćma , jaskra, zaburzenia drogi wzrokowej itd.) Przygotowuje ona dziecko lub osobę dorosłą do badania oraz posiada wszelkie kompetencje i wiedzę do diagnostyki zaburzeń wzroku dzieci i dorosłych. Dzięki niej badanie przebiega sprawniej.
- Pierwszym krokiem w badaniu jest sprawdzenie ostrości wzroku, każdego z oczu osobno. Mały pacjent siedzi na kolanach u rodzica, który zasłania mu swoją ręką raz jedno, raz drugie oko. Dzieci, które dopiero zaczynają mówić, prosimy o nazwanie obrazków pokazywanych z kilku metrów na ścianie. Samolot, koń, kółko, kaczka, domek– dziecko może nazywać obrazki po swojemu, ważne, żeby nie bało się zasłonienia oka ręką rodzica.
- Drugim etapem jest pokazywanie tablic stereoskopowych, są to różne obrazki, które dziecko ogląda i pokazuje palcem.
- Kolejny etap to ocena ruchomości gałek ocznych i badanie konwergencji. Jest to bardzo przyjemna część wizyty. Dzieci podążają wzrokiem za długopisem zabawką.
- Następnie kropimy oczy małego pacjenta dwukrotnie kroplami 1% cyclopentolat ( nie szczypie!!!) w odstępie 10 minut i czekamy co najmniej 40 minut na efekt, czyli wyłączenie akomodacji, co jest niezbędnie do oceny ewentualnej wady wzroku. Bez tego etapu badanie jest niekompletne i często uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy. Dzieci poniżej 1 roku życia zawsze kropimy 1 % tropiakamidem 3 x w odstępie 10 minut.
- Po 40 minutach od ostatniego kropienia zapraszamy dziecko wraz z rodzicami do gabinetu, gdzie dziecko siedzi na kolanach rodzica i pokazywane mu są różne grające obrazki z odległości 30 cm (autorefraktometr pediatryczny japońskiej firmy NIDEK do oceny wady wzroku dziecka, czyli tzw. refrakcji).
- Ostatnim etapem wizyty jest badanie dna oka, które również odbywa się na kolanach rodzica. Niemowlęta badamy na leżąco. Rodzic przytrzymuje raczki i nóżki, żeby dziecko leżało nieruchomo. Pani ortoptystka trzyma głowę niemowlaka, a okulista przy użyciu specjalistycznych aparatów bada dziecko. Samo badanie jest kompletnie nieinwazyjne, jednak większość dzieci nie lubi krępowania i reaguje płaczem na próby unieruchomienia
UWAGA! Jedynym przeciwskazaniem do podania kropli cyclopentolat jest aktywna padaczka. W takich przypadkach Tropikamid 1 %
Jednym z elementów badania okulistycznego jest zakrapianie oczu 1 % tropicamidem dwa razy w odstępie 10 minut. Nastepnie czekamy około 20 minut na pełne wyłaczenie akomodacji i przystępujemy do dalszych etapów badania. Dlatego rodziców prosimy o wyrozumiałość i wykupienie co najmniej godzinnego biletu parkingowego. Tego etapu badania nie da się przyspieszyć!
Młodzież po badaniu przez dwie godziny będzie miała utrudnione widzenie z bliskiej odległości, dlatego zalecamy odrobienie lekcji przed wizytą.
Pierwsze etapy badania wykonuje ortoptystka mgr. Żaneta Żołądz. Ortptystka to osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym min. zeza czy niedowidzenia. Ortoptystka to też prawa ręka okulisty asystująca przy wielu badaniach okulistycznych nie tylko z zakresu okulistyki dziecięcej ( zaćma, jaskra, zaburzenia drogi wzrokowej itp.) Przygotowuje ona dziecko lub osobę dorosłą do badania oraz posiada wszelkie kompetencje i wiedzę do diagnostyki zaburzeń wzroku dzieci i dorosłych. Dzięki niej badanie przebiega sprawniej.
Optyczna Koherentna Tomografia oka (OCT) to badanie nieinwzyjne i całkowicie bezpieczne. Może być wielokrotnie powtarzane, wykonywane u kobiet w ciąży, czy matek karmiących. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, nie musimy poszerzać żrenicy. Samo OCT to krótkie badanie, trwa max 15 minut. Zasada działania przypomina badanie USG, jednak zamiast ultadzwieków aparat OCT wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Wiązka światła kierowana jest bezposrednio do oka gdzie ulega częściowemu odbiciu i jest przetwarzana w obraz dwu lub trzywymiarowy widoczny na ekranie monitora. W ten sposób zdjęcia uzyskane metodą bezkontaktową umożliwiają dokładną ocenę zarówno przedniego odcinka, jak i siatkówki czy nerwu wzrokowego (np. diagnostyka chorób plamki lub jaskry).
Jednym z kluczowych elementów badania okulistycznego osób dorosłych jest zakrapianie oczu, zazwyczaj jednokrotne 1 % Tropicamidem. Następnie czekamy około 20 minut na poszerzenie źrenic i przystępujemy do dalszych etapów badania. Bywają przypadki, kiedy musimy zakropić oczy jeszcze raz (osobnicza, słaba reakcja na 1% Tropicamid).
Po badaniu pacjent nie może prowadzić pojazdów przez okres co najmniej dwóch godzin. W słoneczny dzień może wystapić olśnienie, czyli chwilowe oślepienie pod wpływem światła, wieczorem to samo zjawisko mogą wywołać światła reflektorów mijanych samochodów. Dlatego na badanie okulistyczne najlepiej przyjechać komunikacją miejską lub zabrać ze sobą kierowcę.
ZALECENIA
PROSZĘ WYKONYWAĆ KOLEJNE ETAPY wg. PODANEJ KOLEJNOŚĆI 4 razy dziennie przez dziesięć dni
- Wykonujemy masaż okolicy kanalika wg. instrukcji, powtarzając czynność 10 razy
- Płuczemy oczy z wydzieliny stosując ciepłą sól fizjologiczną lub kropiąc do worka spojówkowego dwie krople EKTINU (dostępne w aptece bez recepty)
- Zakrapiamy po jednej kropli antybiotyku
NASTĘPNIE NADAL WYKONUJEMY PUNKT 1 oraz 2 (masaż plus płukanie) cztery razy dziennie przez kolejne dwa miesiące.